Część firm stawia na logistykę kontraktową. Dlaczego tak się dzieje i na czym właściwie ona polega?
Każda firma, bez względu na branżę, dąży do racjonalnego zarządzania swoimi kosztami. Kluczowym obszarem, w którym możemy znaleźć oszczędności i nie utracić jakości usług to logistyka. Personel, własny magazyn, specjalistyczne maszyny, systemy do ich obsługi to czynniki, które generują wydatki. Jeśli chcemy zaoszczędzić na tych kosztach, warto wtedy zastosować w firmie logistykę kontraktową.
Logistyka kontraktowa to rodzaj usługi obejmującej szereg operacji prowadzonych na powierzchni magazynowej. Oferujący ją operator bierze na swoje barki pełną odpowiedzialność za wszelkie procedury i bezpieczeństwo towarów. Proces ten trwa praktycznie od wytworzenia danego produktu, aż do chwili przekazania go ostatecznemu odbiorcy.
Logistyka kontraktowa łączy więc tradycyjną logistykę z procesami zarządzania całym łańcuchem dostaw. Jest to jeden z najpopularniejszych usług outsourcingowych między innymi wśród sklepów internetowych.
Usługę tę świadczą wyspecjalizowane firmy, mające własne zaplecze logistyczne, takie jak:
- własny magazyn lub sieć magazynów,
- odpowiednie know-how,
- odpowiednie wyposażenie i maszyny, pozwalające obsługiwać klientów z różnych branż,
- flota pojazdów.
Logistyka kontraktowa zapewnia łatwiejsze wejście firmy na rynek – bez konieczności posiadania własnego magazynu i specjalistycznego personelu.